• HAKKIMIZDA

• ÜRÜNLER
• [?] SİLİKON
• SİTE MAP
• İLETİŞİM 

SİLİKONUN ÖZELLİKLERİ

Silikon sentetik bir kauçuktur.Silisyum ellementinden bir seri komplex reaksiyonlar sonucu elde edilir. Silikon normal kauçuklardan farklı bir yapıya sahip olduğu için kauçuğun modern ihtiyaçlara yetemediği yerlerde silikon kullanılmaktadır.

Başlıca özellikleri
1- Yüksek ve düşük sıcaklıklarda fiziksel özelliklerinin kaybolmaması
2- Hava sartlarına, Radyasyona, ultraviyole ışınlara, ozon'a, oksijen'e karşı yüksek direnç.
3- çok yüksek elektriksel izalasyon.
4- biyolojik inertlik.
5- Diğer malzemelere kolaylıkla yapışmama.

Silikon tüm bu özelliklerinden dolayı Elektrik, Elektronik, Genel mühendislik, Otomotiv sanayi, Uçak sanayi, Gemi sanayi, Aydınlatma , Tekstil, Eczacılık, Tıp, Kozmetik, ve gıda sanayinde tercih edilerek kullanılmaktadır.

Isısal Özellikleri
Silikon kauçuk, pratik olarak (-60 ile +180 °C ) gibi geniş bir çalışma sıcaklığı alanına sahiptir. Belirtilen bu sıcaklıklarda fiziksel özelliklerinden hiçbirşey kaybetmeden sonsuzbir dayanımı vardır. 250°C da dahi binlerce saat tam görevini sürdürebilir. Teknik bir hata meydana geldiğinde kısa süreler için 400°C ve daha yüksek sıcaklıkları kaldırabilir. Ortamda alev yoksa çok yüksek sıcaklıklarda bile yanmaz. Açık alev ile karşılaştığında yanar, alev uzaklaşınca sönecek şekilde formüle edilebilir. Silikon -60°C'a kadar düşük sıcaklıklarda da özelliklerini ve elastikiyetini korur. kırılgan hale gelmez.

Sipro Ltd.Şti.
English
TürkçeHava Şartlarına Dayanıklılık

Silikon kauçuk, ultraviyole ışınlarına, oksijene, ozon ve gazların etkisine karşı çok dayanıklıdır. Her türlü aşırı sıcaklarda dahi renk kaybına uğramaz ve çatlamaz. Yağmur ve yüzeysel sulardan etkilenmez. Diğer kauçuklar ise bu ortamlarda çok çabuk yaşlanır.

Fizyolojik Özellikleri
Silikon inert bir malzeme olduğundan insan sağlığı üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Gıda sanayinde, Tıpta, Eczacılıkta ve kozmetik sanayinde tereddütsüz kullanılmaktadır.

Kan verme hortumları, oksijen maskeleri, bebek emzikleri, ecza ambalaj tapaları gibi bir çok malzeme silikondan imal edilmektedir. Ayrıca gıda sanayinde silikon kaplı ekmek ve biskuvit pişirme tavaları, taşıma bantları, tercih edilmektedir.

Yapışmamazlık
Silikon'un yapısının özelliğinden dolayı yüzeyine diğer malzemelerin yapışması çok zordur.

Kimyasal Etkilere Dayanıklılık
Başka elastomerlerin yüksek sıcaklıklarda kimyasal etkiler altında tam netice alınarak kullanılamaması Silikon kauçukların ise daha randımanlı olarak kullanılabilmesi silikonu diğer elastomerlerden ayırır.
25°C sıvcaklıkta çeşitli kimyasal maddeler içerisinde bir hafta bekletilen silikon kauçuğun bu deney sonrası neticelerini diğer maddelerin erişemeyeceği düzeydedir.


SİPRO     Elektrik Elektronik Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi                Web Sitemize Hoş Geldiniz...
.

.